הליכי שימוע ובקשות סגירת תיק

ההזדמנות שלכם להשמיע את הטענות שלכם ולנסות "להציל את המצב" ולשנות את ההחלטה לטובתכם

חשוב להתכונן כראוי להליכי שימוע, בין אם זה שימוע לפני פיטורין ובין אם זה שימוע לפני הגשת כתב אישום. ייעוץ משפטי מקצועי יאפשר לכם להגיע מוכנים לשימוע במטרה להשיג את התוצאות הרצויות עבורכם.
מה קורה בשימוע?
שימוע פלילי, כאמור, הוא הליך קודם להגשת כתב האישום והוא הזדמנות חשובה שיש לנאשם להשמיע את טענותיו לפני הגשת כתב האישום. במהלך השימוע התביעה צריכה לאפשר לחשוד להשמיע את כל הטענות שלו ולהציג את כל הנתונים שיש בידיו. על התביעה לבוא "בראש פתוח" ככל הניתן ולצאת מנקודת הנחה שייתכן והיא טועה. שימוע הוא הליך חשוב ביותר שבאמצעותו יכול החשוד לבטל את הגשת כתב האישום. זה יקרה כמובן במידה והוא מציג טענות ונתונים שישכנעו את התביעה לבטל את כתב האישום. יש לכך חשיבות רבה שכן הגשת כתב אישום יכולה לגרור תחתיה השלכות חמורות ביותר, גם אם החשוד יצא זכאי בסופו של דבר. הזכות לשימוע מעוגנת על פי חוק והוא צריך להתקיים בפרק זמן מסוים מרגע הודעת התביעה על הכוונה להגיש כתב אישום.

איך אפשר להתכונן לשימוע?
כפי שוודאי הבחנתם, שימוע הוא הליך גורלי ביותר עבור מי שעתידים להגיש נגדו כתב אישום. כיאה להליך כל-כך גורלי יש להתכונן אליו כהלכה, וזאת כדי להשיג את התוצאות האפשריות הטובות ביותר. אז איך תוכלו להתכונן לשימוע? ובכן, תוכלו לעשות את זה בעצמכם ותוכלו לעשות את זה בסיוע עו"ד פלילי שיעזור לכם לארגן את כל החומרים והנתונים שברשותכם. האופן בו תציגו את טענותיכם (בין אם זה בכתב ובין אם בע"פ), יכול להכריע את הכף ולגרום אפילו לביטול כתב האישום. הכנה לשימוע כוללת ניסוח טענות עם שחר, נימוקים עם בסיס ונתונים שיוכיחו את כל אלו.

מה הסיכויים לשנות את ההחלטה לאחר שימוע?
למרות שרבים חושבים שהליך שימוע הוא מעין "סימון וי" ללא סיכוי ממשי, המציאות בשטח מוכיחה דווקא אחרת. היו מקרים בעבר בהם הליך שימוע פלילי הוביל בסופו של דבר לביטול כתב אישום. חשוב לזכור שזו ההזדמנות הראשונה (לאחר חקירה פלילית), שבה יכול החשוד לשטוח את טענותיו. ההזדמנות הזו לפעמים משיגה תוצאות טובות עבור החשוד ומצליחה לשכנע את התביעה בחפותו. מה שאנחנו רוצים לומר הוא שסיכוי תמיד קיים ואף פעם לא כדאי לוותר מראש. יעוץ ראשוני עם עו"ד פלילי יוכל לעזור לכם לבחון את הסיכויים ולהיערך כראוי לשימוע.