שחרור ממעצר ימים

מעצר ראשוני שמתבצע עוד בטרם ההליך המשפטי ומתרחש לרוב לצורך איסוף חומרי חקירה

זכרו כי יש תנאים ברורים למעצר ימים ולעצור ישנן זכויות שאסור להפר, אפילו במעצר ראשוני מסוג זה. עו"ד פלילי מור ברכה בעל ניסיון רב בייעוץ משפטי במהלך תקופת מעצר ימים וליווי מקצועי ורגיש גם בהמשך הדרך. צרו קשר ודאגו שכל הזכויות שלכם נשמרות.
תנאים להוצאת צו מעצר לפני הגשת כתב אישום
בשלב הראשוני, וכשיש צורך מהותי בכך, שוטר יכול לעצור חשוד עם צו או בלעדיו. זה מה שנקרא מעצר ראשוני שלאחריו מובא החשוד אל תחנת המשטרה. בתוך 24 שעות מהמעצר צריך להביא את החשוד בפני שופט שיכול לשחרר אותו או להאריך את המעצר. במידה ויוחלט על הארכת מעצר זה יהיה לתקופה שלא תעלה על 15 ימים. מעצר זה נקרא מעצר ימים, כאמור, ויש תנאים שחייבים להתקיים כדי שהוא יאושר: צריך שיהיה חשד סביר שהחשוד אכן ביצע את העבירה, צריך שתהיה סיבה למעצר (חשש לשיבוש הליכי חקירה, חשש לביטחונו של החשוד או אדם אחר), צריך שלא תהיה חלופה אחרת למעצר כלומר שלא יהיה ניתן להשיג את המטרות בדרך שאינה מעצר. רק במידה ומתקיים תנאי אחד או יותר מהרשימה יאושר מעצר ימים.

זכויות עצורים במעצר ימים
למרות שמדובר בצעד חריג יחסית, עצורים במעצר ימים זכאים לזכויות כאלה ואחרות על אף שזכות החפות נשללה מהם עוד בטרם הכרעת הדין. בין הזכויות ניתן למנות: הזכות להתייעצות עם עו"ד, הזכות לשתוק בחקירה וזכות שלא לשתף פעולה עם החקירה. כמובן שלצעדים מסוג זה עשויות להיות השלכות בעייתיות בהמשך ההליך המשפטי ולא תמיד זה יהיה חכם לנהוג כך. ההמלצה הטובה ביותר היא להתייעץ עם פרקליט פלילי עוד בשלב המעצר בכדי שזה ינחה מהי הדרך הנכונה ביותר לנהוג.

שחרור ממעצר ימים
שחרור ממעצר ימים יינתן רק אם הצליח החשוד להוכיח שאף אחד מהתנאים למעצר לא מתקיים, או במידה ואין צורך להמשך קיומו של המעצר. ישנה אופציה לשחרור למעצר בית שמהווה חלופה למעצר בבית מעצר. מעצר בית הוא מעצר שמתקיים בבית החשוד (או בביתו של אדם אחר) והוא מגביל את החשוד בתנועה. למרות שמדובר בפגיעה משמעותית בחופש, זוהי אופציה עדיפה על מעצר במתקן. יהיו מקרים בהם חשוד ישוחרר בערבות ממעצר ימים כאשר הוא יוכל להמשיך בשגרת חייו (או להיות נתון לתנאים מגבילים) עד להכרעת הדין בעניינו.