עבירות אלימות

המושג "עבירות אלימות" מתייחס לשורה של עבירות אלימות שנעות בין דרגות חומרה שונות

אלו יכולות להיות עבירות תקיפה קלה (כזו שלא גרמה לחבלה ממשית), עבירות הטרדה, עבירות מין, שוד וגם עבירות המתה שגרמו למוות. חוק העונשין הוא זה שקובע אלו עבירות נחשבות לעבירות אלימות והוא גם קובע את העונשים המוטלים על עבירות מסוג זה. בכל מקרה בו הייתם מעורבים בעבירות אלימות יש להתייעץ עם עו"ד פלילי בעל ניסיון שיוכל לבחון את המקרה לעומקו ולשמור על האינטרסים שלכם לאורך ההליך המשפטי.
איפה עובר הגבול בין אלימות "קלה" לבין אלימות שהיא עבירה פלילית?
ברור שהתנהגות אלימה שגרמה למוות או פציעה חמורה תיחשב לעבירת אלימות אבל מה אומר החוק לגבי מקרים "קלים" יותר? אם נקלעתי לריב עם השכן שלי והוא סטר לי זה נחשב לעבירה פלילית? אם במהלך וויכוח בכביש נהג זרק חפץ חד על נהג אחר הוא עבריין פלילי? ובכן עבירות אלימות מוגדרות כעבירות שהתבצעו תוך שימוש באלימות ונעשו בכוונה, בזדון ובמטרה להפחיד או להטריד. הכוונה היא לעבירות מין (אונס, מעשה מגונה, מעשה סדום), עבירות שגרמו למוות וגם עבירות תקיפה בדרגות חומרה שונות. גם מעשה תקיפה שלא גרם לנזק פיזי יכולה להיחשב עבירת אלימות והעונש עליה יכול להגיע אפילו עד שנתיים מאסר. אז כן, למקרה שתהיתם גם אם "סתם" הרבצתם למישהו בכוונה תחילה זה יכול להיחשב עבירת אלימות. הגבול הוא דק ביותר ונועד למנוע התנהגויות אלימות, גם בדרגות חומרה "קלות" יחסית.

מה העונשים על עבירות אלימות?
ברגע שמעשה תקיפה כלשהו הוגדר כעבירת אלימות הוא נתון לעונש שייקבע בהתאם לחומרת המעשה. כפי שציינו לעיל, גם תקיפה שלא גרמה נזק פיזי ממשי יכולה לגרום לעונש של מאסר בפועל. גם איומים מילוליים נחשבים לעבירת אלימות פלילית והעונש יכול להגיע אפילו עד 3 שנות מאסר. החוק רואה בחומרה רבה עבירות אלימות מתוך מטרה לשמור על הסדר הציבורי ומתוך ניסיון למיגור התנהגות אלימה בחברה.

מעורבים בעבירות אלימות? אל תוותרו על ליווי משפטי
לצערנו הרב גם אנשים נורמטיביים שלא היו מעורבים מעולם במקרי אלימות עלולים למצוא את עצמם מעורבים בכאלה. זה יכול להיות עם אנשים זרים, עם שכנים או עם משפחה. בכל מקרה של מעורבות במקרה אלימות יש להתייעץ עם עו"ד פלילי במהירות האפשרית. עו"ד מנוסה יפעל כדי להגן על האינטרסים שלכם, בין אם אתם בצד התוקף ובין אם בצד הנתקף.