איך נפטרים מרישום פלילי משטרתי

למה אנשים כל-כך נרתעים מרישום פלילי? למה כולם מחפשים להיפטר ממנו? ובכן, לפני שנענה על השאלות החשובות האלו צריך להבהיר את המושגים.

רישום פלילי הוא חלק מרישום שמנהלת המשטרה על חקירות ותיקים שיש לאדם מסוים. כאשר חקירה לא מבשילה לכדי כתב אישום וכאשר תיק נסגר מסיבות כאלה ואחרות, הרישום המשטרתי נשאר והוא למעשה התיעוד של "העניינים" שלכם עם המשטרה. למרות שמדובר ברישום בלבד, יש לו משמעותיות רבות ופעמים מסוימים עצם הרישום עלול להוות בעיה. זה יכול להפריע בקבלה למשרות מסוימות, בהוצאת תעודת יושר לצרכים כאלה ואחרים, בקבלת קידום בעבודה ובמקרים נוספים. מסיבה זו אנשים רבים שמחזיקים ברישום פלילי במשטרה פועלים כדי למחוק אותו, ופעמים רבות הם אף מצליחים בכך. עו"ד מור ברכה מסביר איך זה בדיוק עובד.

מה המשמעות של רישום משטרתי?
כפי שציינו, המשמעויות של רישום משטרתי הן רבות ויכולות להיות כבדות במיוחד. דמיינו לעצמכם שאתם מנסים להתקבל לתפקיד שחיכיתם לו הרבה מאוד זמן. כחלק מדרישות התפקיד עליכם להציג תעודת יושר מהמשטרה ובתעודה הזו יופיע הרישום המשטרתי. גם אם החקירה נגדכם הייתה שלא בצדק, וגם אם התיק נסגר ללא הגשת כתב אישום או כל פעולה אחרת, הרישום ישנו ומהווה כתם על עברכם הפלילי. יהיו מקרים שהוא לא יפריע, אך יהיו מקרים שאתם עלולים להידחות למשרה בגלל אותו רישום. הוא יכול להפריע גם במקרים נוספים ולא רק בקבלה לעבודה. תרצו או לא, רישום פלילי הוא כתם שיכול להיות משמעותי במיוחד ובמידה ויש סיכוי, ההמלצה היא לפעול כדי למחוק אותו או כדי לשנות את עילת סגירת התיק הפלילי.

דרכים למחיקת רישום משטרתי
כדי שרישום פלילי משטרתי יימחק צריכים להתקיים תנאים מסוימים. ראשית, צריכות לעבור 7 שנים מיום החשד לעבירה (או 5 במקרה של חשד לעוון). בנוסף לזמן, ישנה חשיבות לחומרת העבירה כאשר הסיכוי למחיקת רישום פלילי של עבירות חמורות הוא נמוך יותר. במידה ולאותו אדם יש מספר רישומים, גם כן פוחת הסיכוי למחיקת הרישום הבודד ויש לבחון את התמונה במלואה. במידה ואתם עומדים בתנאים תוכלו להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי ובמידה ויאשרו לכם אותה תוכלו לפתוח דף חדש ללא רישומים פליליים במשטרה. עו"ד פלילי יוכל לעזור לכם בהגשה ובאמצעות הניסיון שלו הוא יוכל לאמוד את סיכויי ההצלחה ולפעול למען אישור הבקשה.

שינוי עילת סגירה לרישום משטרתי
ישנה דרך נוספת לביטול רישום פלילי שלא ממש מובילה למחיקתו אך תורמת לניקוי שמכם הטוב. הכוונה היא לשינוי עילת סגירת תיק פלילי שיש לה משמעויות רבות. לסיבה שנכתבת בעת סגירת התיק יש חשיבות רבה על עתידכם כאשר ישנו הבדל משמעותי בין סגירת תיק בשל היעדר ראיות, בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר אשמה. העילה האחרונה שצוינה היא האידיאלית כיוון שהיא מזכה אתכם מאשמה. במידה והתיק נגדכם נסגר בשל אחת משתי הסיבות הראשונות שצוינו, תוכלו לפעול כדי לשנות את עילת הסגירה ל"חוסר אשמה" וכך לפעול למען ניקיון שמכם הטוב.