מתי חשד הופך לאשמה פלילית

נתחיל בהסבר קצר שינסה לעשות קצת סדר בדברי: במהלך חקירה פלילית ישנו חשד פלילי שהוא העילה לפתיחת החקירה. לאחר החקירה מוגש כתב אישום ואז הופכים החשדות לאישומים.

אחרי הגשת כתב האישום מתקיים משפט פלילי שבסופו יכולים האישומים להפוך לאשמה. ועכשיו באריכות: כשאנחנו מדברים על חשדות פליליים אנחנו מתייחסים לאפשרות של ביצוע מעשים שנכללים תחת הקטגוריה הענפה של "התחום הפלילי". מדובר על עבירות שמתבצעות על-ידי בני אדם וכנגד בני אדם אחרים והן יכולות לגרום נזקים כבדים לאדם, לרכוש, ולפגוע באופן מובהק בסדר החברתי. מסיבה זו הן נתפסות כחמורות במיוחד והעונשים עליהן יהיו כבדים יותר מאשר בתחומים שאינם פליליים. עד שלא הוכח חשד, עומדת חפותו של אדם ולכל אדם ישנה אפשרות להוכיח כי החשדות אינם מוצדקים וכי הוא חף מפשע.  במהלך המשפט הפלילי יכולים האישומים להתבדות ואז החשוד יהפוך לזכאי, אך במידה וזה לא יקרה יהפוך האישום לאשמה פלילית והנאשם יהפוך לאשם. מה קורה במקרה זה שהחשד הפך לאשמה? מה קורה במקרה ההפוך? ואיך סיוע משפטי יכול לעזור לכם לשנות את המצב לטובתכם? עו"ד פלילי מור ברכה שופך אור על הדברים.

מהו חשד פלילי, מהי אשמה פלילית ומה ההבדלים בניהם?
חקירה פלילית נפתחת כאשר ישנו חשד פלילי כלשהו. ובמילים אחרות צריך להיות חשד או אפשרות מסוימת שיכולה להעיד כי אדם ביצע מעשה שנחשב לעבירה פלילית. במהלך החקירה התביעה תאסוף כמה שיותר חומר ועדויות על אותם חשדות ואילו ההגנה תאסוף חומרים כדי להוכיח שהם אינם נכונים. אשמה פלילית מתקיימת לאחר המשפט ובהנחה שהשופט קבע שהחשדות נכונים. חשד הופך לאשמה פלילית מוכחת רק לאחר משפט וההבדל המהותי בניהם הוא הסטטוס שבו נמצא האדם שכלפיו הם מופנים. במהלך החקירה אותו אדם נחשב לחשוד, לאחר החקירה ובמידה והוחלט להגיש כתב אישום הופך אותו אדם לנאשם. תוצאות המשפט הן שיקבעו האם האדם הוא אשם או זכאי.

כתב אישום - הרגע הגורלי בו חשדות פליליים הופכים לאשמה
הגשת כתב אישום הופכת למעשה את החשדות לאישומים ואז ניתנת האות לפתיחתו של משפט פלילי. המשפט הוא החלק הגורלי בכל הסיפור הזה והוא זה שיכריע האם הנאשם יהיה זכאי או אשם והאם החשדות יתבדו או יוכחו כנכונים. כיאה לרגע כל-כך דרמטי וחשוב יש להיערך אליו כראוי ועל זה אמון עו"ד פלילי. ייצוג במשפט פלילי הוא משהו שצריך להיעשות במקצועיות גדולה ולמעשה אין מקום לטעויות ולהזדמנות שנייה. כדי לדאוג שהחשדות לא יהפכו לאשמה פלילית אלא יישארו בגדר חשדות ואיומים שלא הוכחו כמוצדקים, יש להצטייד בעו"ד מנוסה שיעמוד לצד הנאשם ויגן על האינטרסים שלו ביתר שאת.

זיכוי נאשם במשפט פלילי - האם מגיעים פיצויים?
התרחיש האידאלי במשפט פלילי הוא מצב בו החשדות והאישומים מוכחים כלא נכונים והנאשם מזוכה הופך לחף מפשע. יהיו פעמים בהן נאשם שזוכה מאשמה יהיה זכאי לאשמה בשל עוגמת הנפש שנגרמה לו והנזקים שנגרמו ועוד ייגרמו לו. גובה הפיצויים משתנה ממקרה למקרה אך הם לא ניתנים באופן אוטומטי ויש לתבוע אותם. כמובן שמדובר בפרוצדורה משפטית נוספת אך יהיו מקרים שהמאמץ יהיה כדאי ומשתלם. גם במקרה זה מומלץ להיעזר בייעוץ וייצוג של עו"ד פלילי מקצועי שיוכל לאמוד את סיכויי ההצלחה ולפעול למען קבלת פיצויים.