החזקת סם - איזה? כמה? ומתי זה הופך לפלילי

אנחנו יודעים איך זה. כמעט כל בן אדם שני בישראל ניסה לפחות פעם בחייו לעשן ג'וינט. יש כאלה שניסו ולא אהבו, יש כאלה שהמשיכו עם הניסיונות האלו והפכו אותם לקבועים

יש כאלה שלקחו אותם רחוק יותר והפכו את עניין הסמים לפרנסה שלהם. חשוב להבהיר מעל לכל ספק כי צריכת סמים ואחזקתם נחשבת למעשה פלילי לכל דבר ועניין. יחד עם זאת, החוק עושה אבחנות בין החזקת כמות קטנה של סם לשימוש עצמי לבין החזקת כמות גדולה או ביצוע בחר בסמים. בנוסף לכך יש הבדלים בין סמים קלים לקשים ובאופן כללי כדאי להיות בקיאים בפרטים. הנה כמה דברים שכדאי לכם להכיר.

זו כמות הסמים שאם תיתפסו איתה לא יקרה לכם כלום
יצאתם לחוף הים לבילוי עם חברים, לקחתם איתכם כמות קטנה שמספיקה לשני ג'וינטים לחבר'ה והנה נתפסתם על-ידי שוטר. רגע לפני שאתם מכינים את סוללת עורכי הדין שלכם כדאי שתדעו שישנה כמות מסוימת שאם תיתפסו איתה סביר להניח שלא ייפתחו נגדכם בהליכים פליליים. החזקת סם עד כמות של 15 גרם יכולה להיחשב כהחזקה לצריכה עצמית ומי שיתפס עם כמות כזו יכול לקבל קנסות מנהליים בלבד. זה חלק מהמדיניות המקלה שאומצה לאחרונה וכמובן שזה לא אוטומטי אלא תלוי נסיבות.

נתפסתם עם כמות גדולה יותר? התייעצו במהירות עם עו"ד פלילי
במידה ונתפסתם עם כמות הגדולה מ-15 גרם זו כבר נחשבת כמות שאינה לשימוש עצמי ועלולים להיפתח נגדכם הליכים פליליים. גם אם זו לא הפעם הראשונה שנתפסתם (אפילו אם מדובר בכמות קטנה), עלול להיפתח נגדכם הליך פלילי. במקרה כזה יש לקבוע במהירות פגישת ייעוץ ראשוני אצל עו"ד פלילי. אל תפעלו לפני ייעוץ שכן כך תוכלו למנוע נזקים גדולים יותר ותוצאה בלתי הפיכה. עו"ד מומחה בתיקי סמים יוכל להנחות אתכם כיצד לנהוג באופן שימזער נזקים ויהיה לטובתכם. ייצוג משפטי מקצועי הוא בעל השפעה רבה ויש לברור אותו בקפידה ולבצע בחירות מושכלת.

מתי החוק לא מגלה סלחנות? כדאי לדעת!
נכון שבשנה האחרונה אומצה מדיניות מקלה יחסית על ענישה על סמים אך יהיו מקרים בהם הרשויות לא יגלו סלחנות כלל. החוק עורך אבחנה ברורה בין סמים קלים לקשים כאשר החזקה ושימוש של סמים קשים נחשבת לחמורה יותר ויכולה להוביל לעונשים כבדים בהרבה. גם במקרה בו נתפסתם עם כמות גדולה שעלולה לעורר חשד לסחר בסמים, החוק לא יעמוד לצידכם ואתם עלולים לעמוד בפני הליך פלילי ולשאת בעונשים כבדים.