השלכות ההרשעה בתיק פלילי

אומרים שאדם שעומד למשפט נחשב לחף מפשע עד אשר הוכחה אשמתו. אבל מה קורה אחרי שהוא אכן הורשע ויצא אשם?

מה ההשלכות לטווח הקצר ומה ההשלכות לטווח הארוך? האם יש לו אפשרות לנקות את הכתם הבולט שדבק בו או שגורלו נגזר ועתידו לא יוכל להיות מזהיר יותר? ובכן, אין ספק שאלו שאלות חשובות והרות גורל ויש צורך לענות עליהן. בין אם הורשעתם בפלילים, בין אם אחד מבני משפחתם הורשע ובין אם אתם רוצים להעשיר את הידע שלכם - הגעתם למקום הנכון. עו"ד מור ברכה שופך אור על הדברים.

הרשעה פלילית - מה זה בכלל אומר?
במהלך חקירה פלילית נחשב האדם לחשוד במעשה פלילי אך האפשרות להיות חף מפשע עומדת לזכותו כל הזמן. לאחר שנאסף די חומר בחקירה וישנו חשד שהוא אכן אחראי לעבירות פליליות מוגש כתב אישום ואז הוא הופך מחשוד לנאשם. גם בשלב הזה ישנה עדיין אפשרות שיהיה חף מפשע אם כך ייקבע במשפט. לאחר המשפט הפלילי יש שתי תוצאות אפשריות: האחת שהנאשם יזוכה מכל אשמה, והשנייה שהוא יהיה אשם ויורשע בפלילים. זה מן הסתם התרחיש החמור והבעייתי יותר שיהיה בעל השלכות רבות. לאחר המשפט יינתן גזר הדין ובו יוחלט על העונש שיתקבל. הרשעה בתחום הפלילי אומרת אם כן שהאדם שהתחיל את דרכו כחשוד הופך לאשם וצריך לשאת בעונש שנקבע.

מה ההשלכות של הרשעה פלילית? לטווח הקצר והארוך
בטווח הקצר הרשעה פלילית אומרת שעל האדם שהורשע בפלילים לשאת בעונש שנקבע. זה יכול להיות תקופת מאסר בפועל או עונשים אחרים שיוטלו עליו בטווח הקצר והמיידי שלאחר מתן גזר הדין. אלא שלא כאן נגמרות ההשלכות וגם לאחר ריצוי העונש הן יבואו לידי ביטוי. הרשעה פלילית היא כתם בעברו של אדם שמשפיע באופן ישיר גם על עתידו. היא עשויה להפריע לו להתקבל למשרות מסוימות, ליהנות מאפשרויות קידום, להפריע לו ביחסים חברתיים ולמנוע ממנו דברים רבים. גם אם ישתקם וימשיך בחייו, עלולה ההרשעה הפלילית לשבש את שגרת החיים ולהוות מכשול גדול.

ערעור על הרשעה פלילית - האם יש לזה סיכוי?
כפי שוודאי הבנתם, הרשעה פלילית היא דבר בעייתי ומורכב שכדאי לעשות הכל כדי להימנע ממנו. ערעור על הרשעה פלילית הוא זכות שעומדת בפני אשמים אולם צריך להיות הוכחה או ראיה משמעותית כדי שהוא יתקבל. ניתן להגיש ערעור על עצם ההחלטה או על העונש שניתן ובכל מקרה כדאי להצטייד לשם כך בעו"ד פלילי שייסייע לכם. הסיכויים לקבלת הערעור משתנים ממקרה למקרה ובהתאם לנסיבות הקיימות. עו"ד פלילי מקצועי אמור לבחון את המצב, את הנסיבות ואת השיקולים ולייעץ לכם האם יש סיכוי לערעור והאם שווה להשקיע את המשאבים בהגשתו.