מחיקת רישום פלילי

מנקים את כל מה שאפשר העבר וממשיכים קדימה

רישום פלילי הוא למעשה תיעוד של העבירות וההרשעות המשפטיות שיש לאדם מסוים. רישום פלילי עשוי לפגוע בקבלה לעבודה, ביחסים עם משפחה וחברים, ובשם הטוב של אותו אדם שמחזיק בו. הבשורה הטובה בכל הסיפור הזה היא שאנשים שיש להם רישום פלילי יכולים להגיש בקשה למחיקתו ובמקרים רבים היא תאושר. שימו לב שלא כל רישום פלילי יכול להימחק ושיש קשר ישיר לחומרת העבירה ולזמן שעבר מהרגע שבוצעה.
באילו מקצועות לא תוכלו לעסוק עם רישום פלילי?
הצד התעסוקתי הוא זה שמוביל את רוב האנשים לפעול למחיקת רישום פלילי מהסיבה הפשוטה שמקצועות רבים דורשים תעודת יושר. לאור ריבוי מקרי תקיפות מיניות, נקבע בשנים האחרונות שגברים שרוצים לעסוק במקצועות החינוך צריכים להציג תעודת יושר אך לא רק. גם אם תרצו לעבוד כמתווכי נדל"ן, קבלנים מורשים, מהנדסים ברשויות מקומיות, סוכני מכס ובתפקידים נוספים תצטרכו להוכיח שאין לכם כל רישום פלילי.

תעודת יושר - למה היא חשובה כל-כך?
כולם מדברים על תעודת יושר ועל כך שרישום פלילי פוגע בה ולמעשה מונע מכם את האפשרות להוציא אותה. אז למה היא כל-כך חשובה? בשנים האחרונות הפכה תעודת יושר למעין "תעודת ביטוח" שמאפשר לאנשים להתקבל ליישובים  קהילתיים, למקומות עבודה ולתפקידים כאלו ואחרים. ברגע שיש לכם רישום פלילי לא תוכלו לקבל תעודת יושר, מה שימנע מכם להתקדם ולהתפתח מבחינה אישית ומבחינה מקצועית.

איך מוחקים רישום פלילי?
אם התיק הפלילי שנפתח נגדכם נסגר בשל חוסר אשמה, הוא יימחק מהתיעוד המשטרתי באופן אוטומטי בדר"כ וזהו המצב האידיאלי. במידה והתיק נסגר מסיבות אחרות (חוסר עניין לציבור או היעדר ראיות מספיקות), הוא יישאר ברישום המשטרתי ויאפיל על תעודת היושר שלכם. אז מה עושים? הדרך להתמודד עם רישום פלילי היא לפעול לשינוי עילת סגירת התיק. יש להגיש בקשת ערעור על החלטת סגירת תיק פלילי ולהציג נתונים וטיעונים שיגרמו לבית המשפט לרשום בסיבת הסגירה : "חוסר אשמה". כך תגיעו למצב שהרישום הפלילי נגדכם יימחק ולא יעשה לכם נזק נוסף. ניתן גם להגיש בקשה לביטול רישום פלילי בדרכים אחרות כמו למשל במידה ועברה תקופת התיישנות מספיק ארוכה מרגע שהתיק נסגר (משק התקופה משתנה מבגירים לקטינים). את הבקשה מגישים למדור רישום פלילי במשטרה בצירוף האישורים הנדרשים שתומכים בטיעוניכם.