פתח תפריט

בקשות לסגירת תיק פלילי

נקודת הפתיחה היא שלא כל התיקים שנחקרים מגיעים בסופו של יום לבית המשפט ורבים מהם נסגרים בעילות הסגירה השונות. חשוב להבהיר כי ישנם תיקים בהם קיימות ראיות כנגד חשוד ואף הודיה של החשוד בעבירות והתיק עדיין ייסגר מבלי להגיע לפתחו של בית משפט.

פניה לעו"ד פלילי אשר מתמחה בהגשת בקשות סגירה יכול להגדיל משמעותית את הסיכוי כי תיק החקירה בעניינכם ייסגר מבלי שיוגש נגדכם כתב אישום ויתנהל הליך הפלילי. 

אחרי שהבהרנו את נקודת הפתיחה חשוב להבין כי תיקים מסוגים שונים יכולים להיסגר על ידי גופים שונים. לצורך הבהרה מס' דוגמאות:
  • היחידה החוקרת מוסמכת להורות על סגירת תיק פלילי, ולדוגמה: עבירת  גניבה.
  • היחידה התובעת של המשטרה מוסמכת להורות על סגירת תיק, ולדוגמה: עבירות החזקת סכין או עבירת התפרצות לדירת מגורים.
  • הפרקליטות מוסמכת להורות על סגירת תיק בעבירות חמורות, ולדוגמה: עבירות שוד או עבירות מין.
בסיום חקירה של תיק אשר אינו בסמכות של היחידה החוקרת הוא יועבר ליחידה התובעת של המשטרה או לפרקליטות עם המלצת (כתב אישום/סגירה) המשטרה לצורך קבלת החלטה. המלצה זו בעלת משקל משמעותי.

אחד הכלים שעומדים לעו"ד פלילי כדי להביא לסגירת תיק חקירה מבלי שיוגש כתב אישום ויתנהל הליך פלילי נגד החשוד הוא בקשה לסגירת תיק. חשוב להבין כי לא בכל תיק מומלץ להגיש בקשת סגירה והדבר צריך להיבחן בקפידה על ידי עו"ד פלילי כדי להימנע ממצב דברים בו הבקשה מסבה לחשוד יותר נזק מאשר תועלת.

במקרה בו החלטנו להגיש בקשה לסגירת תיק פלילי חשוב למען את הבקשה לגורם שאמון על התיק (יחידה החוקרת/תביעות פליליות משטרת ישראל/ פרקליטות). בבקשה בד"כ ייכלל רקע האירוע, נסיבות האירוע ונימוקים מדוע יש להימנע במקרה זה מהגשת כתב אישום כנגד החשוד.  במרבית המקרים ינסה עורד הדין להציג תמונה שונה של האירוע כזו אשר יש בה כדי לשכנע את היחידה בחוקרת/תובעת להורות על סגירת התיק.

אחת השאלות שעולות בכל בקשה היא איזה פרטים לכלול בבקשה? חשובה מכך ואולי החשובה ביותר היא דווקא השאלה איזה פרטים לא לכלול בבקשה? שאלה זו מחזירה אותנו לנקודה שלא בכל תיק נכון להגיש בקשת סגירה וויש להיוועץ עם עו"ד פלילי שיבחן את הנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה.  

עו"ד מור ברכה מתמחה בהגשת בקשות לסגירת תיקים פליליים והוביל לסגירת תיקים רבים במגוון עבירות פליליות ואף החמורות ביותר על ידי ניתוח מקצועי ומדויק של האירועים.
עו"ד מור ברכה משלב בעבודתו ניסיון רב המגיע משירותו כתובע פלילי במשטרת ישראל, התמחות במחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז ת"א והכרה של מערכות התביעה על שיקוליהן.
צרו איתנו קשר