קובלנה פרטית

ליווי וייעוץ מעו"ד פלילי יסייע לכם להפוך את התהליך למהיר, אפקטיבי ואולי אף להוביל להשגת התוצאות הרצויות לכם

למרות שהמשטרה היא זו שאחראית על חקירה וטיפול במקרים מהתחום הפלילי, לא תמיד נחוש שביעות רצון מדרך הטיפול שלה. אזרחים מן השורה שחשים שהמשטרה "יכולה לעשות יותר" או שחשים שדרך הטיפול הייתה שגויה, יכולים להגיש קובלנה פרטית. לא משתמשים בכלי הזה בתדירות גבוהה במיוחד, אך במקרים מסוימים הוא יכול להיות יעיל ביותר.
מהי קובלנה פלילית פרטית?
קובלנה פרטית, כשמה כן היא. הנעת הליך פלילי באופן פרטי ולא באופן יזום ע"י המדינה, כפי שמתבקש שיקרה. בכל מה שקשור לעבירות פליליות המדינה היא האחראית על חקירה, הגשת תביעה וניהול כל ההליך הפלילי. אלא שהמחוקק מבין שלעתים רחוקות ישנו צורך בהנעת הדברים באופן פרטי. לשם כך נועדה הקובלנה הפרטית והיא מבטאת את האפשרות שיש לציבור להביא עבריינים לדין ולשמור על הסדר הציבורי. ישנם כללים להגשת קובלנה פרטית והיא יכולה לשמש במקביל למעורבות משטרתית או ללא כל מעורבות כזו. ישנה הגבלה על סוגי עבירות שבהן ניתן להגיש קובלנה פרטית ולא ניתן להגיש קובלנות נגד עובדי מדינה על מעשה שביצעו תוך כדי תפקידם ללא הסכמת היועץ המשפטי לממשלה כמו גם נגד קטינים וחברי כנסת. אין צורך באישור או תמיכה של הפרקליטות וההחלטה על הגשת הקובלנה נתונה בידיו של הקובל בלבד, כאשר ברוב המקרים מדובר בקורבן שחש חוסר שביעות רצון מאופן הטיפול במקרה.

איך מגישים קובלנה פרטית?
לפני הגשת קובלנה פרטית יש לוודא שהמקרה שלכם עומד ברשימת העבירות שעליהן ניתן להגיש קובלנה פרטית. לא בכל סוגי העבירות זה אפשרי ויהיו מקרים שתצטרכו "להסתפק" בטיפולן של רשויות החוק. קובלנה היא מעין כתב אישום ויש נוסח מקובל שיש לפעול לפיו כאשר מגישים אותה . צריך למלא את הפרטים המזהים לצרף את העובדות, את סעיפי החוק שהופרו, ואת רשימת עדי התביעה. לפרקליטות יש סמכות ליטול את הקובלנה בתוך 15 יום מתאריך הגשתה, מה שאומר למעשה שהטיפול עובר לידיה ויכול לכלול גניזה של הקובלנה או החלפתה בכתב אישום פלילי מטעם המדינה.

סיכויי הצלחה בהגשת קובלנה פרטית
הגשת קובלנה פרטית היא צעד יחסית חריג ורק במקרים ספציפיים מאוד יחליטו אזרחים לעשות אותו. כדי לאמוד את הסיכויים מראש ולהימנע מבזבוז כספים וזמן, מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי מומחה בקובלנות פרטיות. כך תוכלו לדעת מהם הסיכויים הקיימים ואם המאמץ שווה את זה. ליווי עו"ד יכול בהחלט להגדיל את הסיכויים ולא כדאי לגשת לתהליך המורכב הזה לבד.