פתח תפריט

קובלנה פרטית

ליווי וייעוץ מעו"ד פלילי יסייע לכם להפוך את התהליך למהיר, אפקטיבי ולהוביל להשגת התוצאות הרצויות לכם

בכל מה שקשור לעבירות פליליות המדינה באמצעות רשויות החוק (המשטרה וגורמי התביעה) הן האמונות על חקירות, הגשת כתבי אישום וניהול ההליך הפלילי אלא שהמחוקק נתן בסעיף 68 לחוק סדר הדין הפלילי אפשרות לאדם להיכנס בנעליהן ולהגיש קובלנה פרטית כנגד אדם אחר, ובכך להניע הליך פלילי עצמאי.  

מהי קובלנה פלילית פרטית?
קובלנה פרטית, כשמה כן היא. הנעת הליך פלילי של אזרח כנגד אזרח אחר באופן פרטי ולא באופן יזום ע"י המדינה, כפי שמתבקש שיקרה. ישנה הגבלה על סוגי העבירות לגביהם ניתן להגיש קובלנה פרטית, וכן ישנה הגבלה על בעלי תפקידים נגדם לא ניתן להגיש קובלנה פרטי, ולדוגמה: קטינים מתחת לגיל 14, עובדי ציבור וחברי כנסת.

איך מגישים קובלנה פרטית?
לפני הגשת קובלנה פרטית יש לוודא שהמקרה שלכם עומד ברשימת העבירות שעליהן ניתן להגיש קובלנה פרטית. לא בכל סוגי העבירות זה אפשרי ויהיו מקרים שתצטרכו "להסתפק" בטיפולן של רשויות החוק. קובלנה היא כתב אישום ויש נוסח מקובל שיש לפעול לפיו כאשר מגישים אותה. צריך למלא את הפרטים המזהים לצרף את העובדות, את סעיפי החוק שהופרו, ואת רשימת עדי התביעה. חשוב לדעת כי למדינה יש סמכות ליטול את הקובלנה בתוך 15 יום מתאריך הגשתה, מה שאומר למעשה שהטיפול עובר לידיה והקובלנה תהפוך לכתב אישום פלילי. 

סיכויי הצלחה בהגשת קובלנה פרטית
מדובר בכלי משפטי אשר השימוש בו לא נעשה בתדירות גבוהה במיוחד אך במקרים מסוימים הוא יכול להיות יעיל ביותר. כדי לאמוד את הסיכויים מראש ולהימנע מבזבוז כספים וזמן מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי המתמחה בקובלנות פרטיות.  
צרו איתנו קשר