הוצאת צו איסור פרסום

יש מקרים בהם צו איסור פרסום יהיה כל-כך קריטי עד שהוא יוכל להציל חיים

ברוב המקרים חקירות יהיו גלויות לעיני כל כחלק מעקרונות חופש המידע וזכות הציבור לדעת. במקרים מסוימים יוצא צו איסור פרסום ואז לא ניתן יהיה לפרסם את פרטי החקירה או פרטים אחרים מההליך הפלילי. מי שמפרסם מידע שחל עליו צו שכזה עלול לשאת בעונש של עד 6 חודשי מאסר ולכן ממש לא מומלץ לעשות זאת. זקוקים לייעוץ נוסף או לליווי במטרה להוציא צו איסור פרסום או להביא לביטולו? עו"ד מור ברכה זמין עבורכם עם ניסיון וידע רבים בתחום זה.
מקרים שבהם צו איסור פרסום הוא קריטי ביותר
יהיו מקרים "דרמטיים" מעט פחות אך הכרחיים ביותר וחשוב לזכור שצו כזה ניתן רק במקרים בהם הוא מחייב. אלו יכולים להיות מקרים שפרסום הדברים יפגע בביטחון המדינה, יפגע בשמו הטוב של אדם ללא אפשרות לתקן, יפגע וישבש את החקירה שמתנהלת, או שפרסום הדברים יעמיד בסכנת חיים אדם כלשהו. מקרים אלו עומדים לפני עיקרון זכות הציבור לדעת ויובילו להחלטה על הוצאת צו איסור פרסום.

דברים שכדאי לדעת על צווי איסור פרסום
כאשר יוצא צו איסור פרסום יש לעדכן על כך את מערכות העיתונים וכלי התקשורת האחרים על מנת שימנעו מפרסום שמוטלות עליו מגבלות. זה יכול להיות איסור פרסום על כל פרטי הפרשה או איסור ספציפי על חלק מהמידע, כמו למשל שמות המעורבות או פרטים אחרים. כדי להוציא צו איסור פרסום יש להגיש את הבקשה לבית המשפט תוך צירוף כל הנתונים הרלוונטיים וההוכחות לכך שפרסום הדברים עשוי לגרור נזקים משמעותיים. בית המשפט צריך לבחון את הדברים אל מול זכות הציבור לדעת ועיקרון חופש המידע ולהחליט מה עומד לפני מה.

איך אפשר לבטל צו איסור פרסום?
אם סבור אדם מסוים שצו איסור פרסום ניתן שלא לצדק הוא יכול לפעול לביטולו. חשוב לציין שסיכויי ההצלחה לא תמיד יהיו גבוהים שכן אם בית המשפט החליט לתת צו שכזה כנראה שיש לכך הצדקה. יחד עם זאת, לנסות תמיד אפשר ואת הבקשה לביטול הצו יש להגיש לבית המשפט שטיפל במקרה מתחילתו, כלומר זה שאישר את הצו. מי שמגיב בקשות לביטול צווי פרסום הם בדרך כלל מעורבים בפרשות שרוצים לטהר את שמם או להביא דברים על דיוקם, או אנשי תקשורת שרוצים להביא את המידע לידי הציבור. לעתים ביטול הצו יתאפשר רק לאחר סיום שלב כלשהו בהליך המשפטי ולעתים זה יתרחש (במידה ויהיו לכך סיבות מוצדקות), עוד בעיצומו של ההליך המתנהל.