מידע משפטי בתחום הפלילי מאת משרד עו"ד מור ברכה

לפניכם מידע משפטי מגוון בתחום הפלילי כדי שגם אתם תוכלו להעשיר את הידע שלכם, להתעניין, ללמוד ולהבין כיצד הדברים פועלים. ואם אתם זקוקים למידע נוסף, לייעוץ משפטי או לייצוג פלילי משרד עו"ד מור ברכה כאן בשבילכם.
גם אם אתם מעורבים במקרים פליליים וגם אם לא - מידע משפטי הוא בין הדברים המעניינים ביותר. נכון שאנחנו "משוחדים" אבל בעיננו מידע משפטי בתחום הפלילי הוא המעניין ביותר, וזו הסיבה שבחרנו לעסוק דווקא בו. גם אם הוא לא "זוהר", גם אם הוא מפגיש אותנו כמעט תמיד עם מקרים קשים במיוחד, וגם אם הוא דורש תעצומות נפש גדולות ביותר, אנחנו ממשיכים ונמשיך לעסוק בו. 

חשדות פליליים, כתבי אישום והרשעות - מושגים רלוונטיים במשפט הפלילי
עולם המשפט הפלילי כולל מושגים רבים שלכל אחד מהם פירושים ומשמעויות אחרות. חשדות פליליים, למשל, מתייחסים לסיבות שבגינן נפתחת חקירה או מוגש כתב אישום. במהלך חקירה פלילית מושא החקירה נחשב ל"חשוד", עם הגשת כתב האישום הוא הופך ל"נאשם" ולאחר המשפט הוא יכול לצאת זכאי או אשם. כתב אישום יגיע לאחר חקירה ואיסוף כל החומרים הרלוונטיים והוא יכלול את המידע והראיות שקושרות לכאורה את הנאשם לביצוע העבירה הפלילית. ההרשעה הפלילית מגיעה לאחר המשפט והיא גורסת למעשה שהחשוד/נאשם אכן אשם בדברים שהופנו כלפיו. ריכזנו עבורכם מידע משפטי נוסף לעיונכם שיסייע לכם להבין טוב יותר כיצד פועלת מערכת המשפט ומה אומרים המושגים העיקריים.

דברים שכדאי לדעת לפני שמתייצבים לחקירה פלילית
זימון לחקירה פלילית הוא למעשה "יריית הפתיחה" של התיק הפלילי. קבלת זימון כזה מלווה בדרך כלל בהרבה חששות ופחדים וחשוב להתכונן לחקירה בצורה הכי טובה שניתן. הדבר הראשון שיש לעשות עם קבלת זימון מאיים שכזה הוא לקבל ייעוץ משפטי ראשוני והכנה לקראת החקירה. פגישה עם עו"ד פלילי לפני חקירה היא קריטית ועשויה להשפיע רבות על ההמשך. מהי חקירה באזהרה? מה עושה עורך דין בייעוץ לפני חקירה ומה צפוי לכם לאחר החקירה? כאן תמצאו מידע רלוונטי לעניינים אלו.

רישום פלילי במשטרה - מה ההשלכות ומה אפשר לעשות עם זה?
פעמים רבות קורה שנפתחת חקירה אך היא נסגרת ללא הגשת כתב אישום וללא משפט. למרות שלכאורה מדובר במצב אידיאלי יש לשים לב לכך שעדיין ישנו רישום פלילי, אפילו שההליך המשפטי לא המשיך. ההשלכות של רישום פלילי הן רבות במיוחד ומדובר במעין כתם שחור שעשוי לפגוע בעתיד האישי והמקצועי. אז מה אפשר לעשות עם רישום פלילי? אפשר לפעול למחיקתו ולביטולו ואפשר לפעול לשינוי עילת סגירת התיק הפלילי. על כל אלו תוכלו לקרוא ממש כאן. וכמובן שאנו זמינים לייעוץ נוסף ומורחב יותר.