פתח תפריט

נוער ופלילים

בשונה מבגירים לקטינים ונערים המעורבים בהליך פלילי עומדות זכויות ייחודיות

דברים שצריך לדעת על הליך פלילי עם מעורבות נערים וקטינים?
מערכת החוק רואה בחומרה רבה מעורבות קטינים ונוער בעבירות פליליות. יחד עם זאת, ישנה הבנה ברורה של הצורך בשיקום עבריינים צעירים והחזרתם למעגל החברה באופן תקין שלא יגרור נזקים נוספים. העיקרון הזה מנחה את המשטרה ובתי המשפט ופעמים רבות ניתקל בענישה מקלה (יחסית לענישת בגירים) על עבירות פליליות. בנוסף לכך קיימים גופים (ולמשל, שירות המבחן)  המלווים את הקטינים במהלך ההליך המשפטי ונותנים בידם כלים וסיוע לצורך התמודדות והחזרת חייהם למסלול חיים נורמטיבי ותקין.   

זכויות קטינים ונערים בחקירות ובהליך השיפוטי 
מערכת החוק יוצאת מנקודת הנחה מוצדקת שקטינים ונערים לא יכולים להתמודד עם חקירות משטרתיות כמו שבגירים יכולים. מסיבה זו הם החוק מעניק להם זכויות ייחודיות אשר תכליתן לשמור על שלומו ורווחתו של הקטין בהליך הפלילי. בין הזכויות הקיימות ניתן למנות: הזכות לנוכחות הורה או נציג אחר במהלך חקירה משטרתית, איסור חקירת קטינים בשעות הלילה, תנאי מעצר קטין, דיונים משפטיים בבית המשפט לנוער, דיונים בדלתיים סגורות, השתתפות הורי הקטין בדיונים המשפטיים, וזכויות נוספות.

החשיבות של בחירת עו"ד פלילי עם ניסיון בייצוג קטינים ונוער
מעורבות נוער וקטינים בנושאים פליליים היא נושא מורכב וסבוך שיש להתנהל בו ברגישות גדולה. מעבר לזכויות הייחודיות אותן הזכרנו, ההליך הפלילי עצמו מתקיים קצת אחרת והגופים ששופטים וחוקרים את הנערים פועלים באופן שונה.  
רק עו"ד פלילי מנוסה בייצוג נוער וקטינים בקיא בכל הזכויות וידאג למימושן באופן שיפעל לטובת הקטין המיוצג.

צרו איתנו קשר