שחרור בערבות

עו"ד מור ברכה זמין עבורכם כדי לבחון את המצב הקיים ולבדוק אופציה לשחרור בערבות.

ישנם מקרים בהם המעורבים בהליך ייעצרו עוד בשלב החקירה ולפני הגשת כתב האישום. זה יקרה כאשר יהיה חשש לשיבוש הליכי חקירה, כאשר יהיה חשש לביצוע פשע נוסף וכן במצבים נוספים. חשוב לדעת כי ישנה אפשרות לשחרור ממעצר כזה על-ידי מתן ערבות כספית שתהיה תנאי לשמירה על כך שלא יופרו התנאים המגבילים. גובה הערבות משתנה ממקרה למקרה ולא בכל מצב תהיה אפשרות שכזו.
מה זה שחרור בערבות?
שחרור בערבות הוא למעשה שחרור בתנאים מגבילים ותמורת חתימה על ערבות כספית שתהווה תנאי לשמירה על התנאים לשחרור. הכוונה היא שמדובר בשחרור על תנאי ולא בשחרור מוחלט ובכל מקרה של הפרת התנאים יידרש החותם לשלם את הסכום שנקבע. האדם שחותם על הערבות הכספית הוא זה שאחראי לכך שהעצור לא מפר את תנאי השחרור ממעצר. במידה ואכן הופרו התנאים, העצור יוחזר למעצר והערב יידרש לתשלום סכום הערבות. שחרור בערבות נוגע למצבים בהם נעצר חשוד בשלבי החקירה ועוד לפני פתיחת ההליך המשפטי נגדו. זה קורה, כאמור, במקרים חריגים בהם מוצגות סיבות מספיק חזקות לעצור חשוד לפני שהוכחה אשמתו.

כמה כסף צריך כדי להשתחרר בערבות?
סכום הכסף שייכתב על כתב הערבות תלוי בחומרת העבירה וכן במצבם הכלכלי של הערבים של החשוד. אין סכום קבוע לעבירות וכל מקרה נידון לגופו של עניין. על אף הסיכון הכספי שבעניין, שחרור בערבות הוא חלופה טובה עבור מי שיכול להשיג ערבים שיחתמו עבורו. כך הוא יוכל לשהות בביתו במקום בבית המעצר. לא בכל מקרה יאושר שחרור בערבות ורצוי להיעזר בייצוג של עו"ד פלילי כדי להשיג את האלטרנטיבה הזו.

כל מה שצריך לדעת על שחרור למעצר בית
ברוב המקרים שחרור בערבות יהיה בתנאים מגבילים או בתנאים של מעצר בית. למעצר בית יש חוקים ברורים מאוד והגבלות תנועה שאסור להפר. כל הפרה של תנאי מעצר בית תיחשב הפרה של תנאי השחרור ועלולה להוביל לכליאה מחדש ותשלום סכום הערבות שנקבע. הזמן בו צריך לשהות במעצר בית משתנה מתיק לתיק והוא יכול להינתן רק על ידי קצין משטרה הממונה על החקירה או ע"י בית המשפט. ישנו מעצר בית חלקי (שמאפשר לצאת למקומות מסוימים בשעות מסוימות), וישנו מעצר בית מלא שאוסר על כל יציאה מחוץ לבית.