השבת רכוש חלוט

בתנאים מסוימים שנקבעו על-פי חוק רשאית המשטרה לתפוס ולהחרים רכוש

ברוב המקרים מדובר ברכוש יקר ומשמעותי וכמעט בכל מצב זה יפגע בבעלי הרכוש או בבני משפחותיהם. חילוט רכוש הוא כלי שעומד בידי המשטרה במטרה לבצע אכיפות פליליות או כחלק מהליך פלילי שמתנהל נגד הנאשם. עו"ד מור ברכה מומחה בנושאים של חילוט רכוש וילווה אתכם במאמצים להשבתו.
באילו מקרים ייעשה חילוט רכוש?
המדינה יכולה להחרים או לעקל רכוש במקרים של עבירות פליליות וכן במקרים של קשר לביצוע פשע או סייע בפעולת טרור. בישראל העניין של חילוט רכוש נפוץ במיוחד במקרים של הלבנת הון ועבירות גניבה. צריך אישור מיוחד על מנת לחלט רכוש וזה לא נעשה בקלות רבה כל-כך וכמובן שלא בכל עבירה פלילית. חילוט רכוש פוגע בעבריין באופן ישיר ועלול לגרום לו נזקים כלכליים ואישיים בלתי הפיכים. בכל מקרה שכזה מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי כדי לבחון את דרכי הפעולה האפשרויות לשחרור הרכוש החלוט, לביטול ההחלטה או לצמצום היקף החילוט.

מה עומד מאחורי פעולה חילוט רכוש?
העיקרון העומד מאחורי חילוט רכוש הוא להקטין את התועלת שמפיק העבריין מביצוע העבירה. הכוונה היא למנוע מצב בו העבריין יצא מורווח ממה שעשה מבלי שישלם על כך ברכושו. בגלל זה לרוב יבוצע חילוט רכוש במקרים של הלבנת הון או עבירות רכוש. הכלי הייחודי הזה נועד למטרות שונות בניהן : כיסוי נזקים, עונש לעבריין וכן הרתעה עבור מי ששוקל לנהוג שלא כדרך הישר. במקרים רבים חילוט רכוש יעשה על נכסי מקרקעין כאשר הערכות השווי ייקבעו על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים.

איך משחררים רכוש מחולט?
הגענו לחלק החשוב והקריטי ביותר והוא שחרור רכוש מחולט. יש לערוך הבחנה בין רכוש תפוס לרכוש חלוט כאשר רכוש תפוס ע"י המשטרה קל יותר להשבה. רכוש מחולט יהיה קשה יותר לשחרור, ויש שיגידו שאף בלתי אפשרי. עם זאת, המציאות בשטח מראה שישנם מקרים, גם אם נדירים, בהם בית המשפט מחליט על השבת רכוש חלוט. רק לאחרונה החליט ביהמ"ש על שחרור חפצי אמנות בשווי מיליוני שקלים בתיק מפורסם ביותר. אז כן, יש אפשרות ותמיד כדאי לנסות לשנות את ההחלטה. מה שכן, חשוב להיעזר בשירותי עו"ד פלילי עם ניסיון בשחרור רכוש מחולט שכן המשימה מורכבת ומאתגרת.