על ביטול רישום במשטרה ושינוי עילת סגירת תיקים פליליים

אם יש לכם רישום פלילי במשטרה אתם וודאי רוצים שהוא ייעלם כלא היה ורצוי שזה יקרה כמה שיותר מהר. אמרו לכם שזה כתם על העבר שלכם וחמור מכך על העתיד שלכם.

אמרו לכם שזה יפגע בילדים שלכם ("אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהנה", האמנם?), ובאופן כללי הפחידו אתכם שמדובר ברישום שאתם ממש לא רוצים שיהיה חלק מכם. אפשר להסכים עם הדברים או לחשוב שהם מוגזמים, זה לא באמת משנה. מה שמשנה הוא שישנן דרכים רבות לפעול לביטול רישום במשטרה. עו"ד מור ברכה עם מידע שכדאי לדעת במידה ויש לכם רישום כזה וגם במידה ואין לכם.

איך רישום במשטרה יכול להפריע לנו?
אז זה שמדובר במשהו שכולם רוצים להיפטר ממנו, וודאי כבר הבנתם. אבל מה הסיבה לכך? ובכן, המשמעות של רישום במשטרה יכולה להיות כבדת משקל ולפגוע בעתידכם המקצועי והאישי. יש שיגידו שרישום משטרתי יכול לחבל בסיכויי קבלה למשרה מסוימת, לקבלת קידום בעבודה וכן במקרים נוספים. יש שיגידו שהוא יכול לפגוע ביחסים שלכם עם בני המשפחה או עם השכנים ובאופן כללי מדובר בסוג של כתם בעברכם שעשוי לפגוע גם בעתידכם. רישום במשטרה הוא למעשה תיעוד של החקירות והתיקים שהתנהלו נגדכם וגם אם הם הסתיימו ללא כתב אישום, הם עדיין יהיו מתועדים באותו רישום משטרתי.

איך מבטלים רישום במשטרה?
מחיקת רישום במשטרה יכולה להתבצע רק במידה ומתקיימים התנאים לכך. צריך לעבור פרק זמן מסוים (5-7 שנים, משתנה בהתאם לחומרת העבירה) בכדי שהבקשה תידון. תנאי נוסף הוא שאין לאותו אדם רישומים נוספים שכן ריבוי רישומים במשטרה עלולים לפגוע בסיכויים לאישור הבקשה. לחומרת העבירה או החשדות ישנה גם כן השפעה על הסיכויים לביטול הרישום כאשר ככל שמדובר בעבירה חמורה יותר, כך יפחתו הסיכויים למחיקת הרישום המשטרתי. את הבקשה יש להגיש למשטרה בצירוף אישורים ומסמכים רלוונטיים, כאשר ליווי מעו"ד פלילי יכולה לסייע בהגדלת הסיכויים ומומלץ לשקול זאת.

שינוי עילת סגירת תיק פלילי - איך עושים את זה?
דרך נוספת להתמודדות עם רישום פלילי היא לפעול לשינוי עילת סגירת התיק. כאשר תיק פלילי נסגר ללא הגשת כתב רשומה סיבה שיש לה משמעות רבה. הסיבות יכולות להיות: "נסגר בשל היעדר ראיות", "נסגר בשל חוסר עניין לציבור" או "נסגר בשל חוסר אשמה". הסיבה האחרונה היא האולטימטיבית והיא למעשה מנקה אתכם מכל אשמה. הסיבות הראשונות עלולות להוות כתם על עברכם ובמקרים מסוימים אפילו לפעגוע באספקטים שונים בעתידכם. במידה ונרשמו תחת התיק שלכם אחת משתי הסיבות הראשונות (או סיבות אחרות), תוכלו לפעול לטובת שינוי עילת סגירת התיק באופן שיגרום לכם הכי פחות נזק. מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי שיסייע לכם לפעול בחוכמה ובאופן שישיג את התוצאות הטובות ביותר.