מה המשמעות של חקירה באזהרה

אם שמעתם לפחות מהדורת חדשות אחת בעשור האחרון אנחנו מניחים שנתקלתם בביטוי "נחקר תחת אזהרה".

אין ספק שצמד המילים "חקירה באזהרה" נשמעת דרמטית ומלאת משמעויות והאמת שהיא אכן כזו. אם אתם או אחד הקרובים לכם זומן לחקירה תחת אזהרה אתם וודאי חשים לחץ וחרדה ובעיקר מבולבלים מהלא נודע. עו"ד פלילי מור ברכה מסביר מהי חקירה באזהרה, מה המשמעויות שלה, איך ניתן להתכונן אליה ומה הזכויות של הנחקרים באזהרה. וכמובן שאתם מוזמנים ליצור קשר לייעוץ משפטי ראשוני או לייצוג וליווי מקצועיים ורגישים.

מהי חקירה באזהרה?
לפני שנתפנה לענות על השאלות המעניינות והחשובות הבאות, יש להבהיר את המושג "חקירה באזהרה" ואת המשמעויות שלה. לא כל חקירה היא חקירה באזהרה אלא רק אלו המשתייכות לתחום הפלילי. כמו כן לא כל נחקר הוא נחקר באזהרה אלא רק אלו שחשודים בביצוע עבירה פלילית. אם מדובר בחקירה של עד או של אדם שהגיש תלונה זו לא תהיה חקירה באזהרה אלא חקירה רגילה לכל דבר ועניין. גם אם מדובר על חקירה של נאשם בתיק שאינו נחשב בתחום הפלילי, זו לא תהיה חקירה באזהרה. החוקרים מחויבים לעדכן את החשוד שהוא נחקר תחת אזהרה וליידע אותו על זכויותיו. כמו כן יש לעדכן אותו במה הוא חשוד ולהזהיר אותו בתוצאות ההשלכות של התנהגותו: ליידע אותו מה יקרה אם יבחר לשמור על זכות השתיקה, למסור גרסה, להודות באשמה וכו'.

זכויות נחקרים תחת אזהרה - יש בכלל דבר כזה?
חשודים הנחקרים באזהרה הם אלו שחשודים בעבירות פליליות שנחשבות על-ידי החוק כחמורות יותר. חשוב לציין שכל  עוד לא הוכחה אשמתו של החשוד הוא עדיין נחשב לחף מפשע וגם במהלך החקירה עומדות לרשותו זכויות. הזכות החשובה מכולן היא האפשרות להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה. במידה והוא מחליט להשתמש בזכות זו החוקרים מחויבים לעכב את החקירה עד הגעת עורך הדין. כמו כן יש לו זכות לשמור על זכות השתיקה אם כי עליו להיות מודע שעשויות להיות לכך השלכות בעתיד. בנוסף לזכויות אלו לחשוד יש זכות לבקש להקליט את החקירה או לכתוב דברים מסוימים שנאמרו במהלכה וכן קיימות זכויות נוספות שכדאי לברר אותן עם עו"ד פלילי.

ייעוץ עו"ד פלילי לפני חקירה - כמה זה באמת עוזר?
כפי שציינו אחת הזכויות של נחקרים באזהרה היא התייעצות עם עו"ד. יש שיגידו שבמקרים מסוימים אין לכך חשיבות רבה במיוחד, אך אנחנו מאמינים שהפגישה הזו עשויה להיות גורלית ביותר ולהשפיע על התוצאות הסופיות. ייעוץ לפני חקירה פלילית אצל עו"ד מקצועי עושה הבדל גדול ותורם משמעותית להתנהלות התיק. במהלך הייעוץ יבחן עורך הדין את החומרים הקיימים, יתדרך את החשוד לקראת מה שצפוי לו, וינחה אותו כיצד לנהוג על מנת למזער נזקים אפשריים. זוהי פגישה קריטית ביותר ובמידה וזימנו אתכם לחקירה באזהרה (ולמעשה לכל חקירה אחרת), אל תוותרו על הזכות לפגוש עו"ד פלילי לפני תחילת החקירה!