פתח תפריט

מה המשמעות של חקירה באזהרה

אם שמעתם לפחות מהדורת חדשות אחת בעשור האחרון אנחנו מניחים שנתקלתם בביטוי "נחקר תחת אזהרה".

אין ספק שצמד המילים "חקירה באזהרה" נשמעת דרמטית ומלאת משמעויות והאמת שהיא אכן כזו. אם אתם או הקרובים לכם זומנתם לחקירה תחת אזהרה אתם וודאי חשים לחץ וחרדה ובעיקר מבולבלים מהלא נודע. עו"ד פלילי מור ברכה מסביר מהי חקירה באזהרה, מה המשמעויות שלה, איך ניתן להתכונן אליה ומה הזכויות של הנחקרים באזהרה. וכמובן שאתם מוזמנים ליצור קשר לייעוץ או לייצוג משפטי. 

מהי חקירה באזהרה?
לפני שנתפנה לענות על השאלות המעניינות והחשובות הבאות, יש להבהיר את המושג "חקירה באזהרה" ואת המשמעויות שלה. חקירה באזהרה היא חקירה של מי החשוד בביצוע עבירה פלילית, לדוגמה: אם מדובר בזימון של עד  זו לא חקירה באזהרה אלא עדות פתוחה. בכל הנוגע לחקירת חשוד באזהרה הרי שהחוקרים מחויבים לעדכן את החשוד במס' דברים: שהוא נחקר תחת אזהרה, החשד שבגינו הוא נחקר, ליידע אותו על זכויותיו ולהזהירו כי כל שיאמר יכול וישמש ראייה בבית המשפט.
כמו כן, יש לעדכן את החשוד בתוצאות ההשלכות של התנהגותו: מה יקרה אם יבחר לשמור על זכות השתיקה וכו'.

זכויות נחקרים תחת אזהרה - יש בכלל דבר כזה?
חשודים הנחקרים באזהרה הם אלו שחשודים בעבירות פליליות. חשוב לציין שכל  עוד לא הוכחה אשמתו של החשוד הוא  נחשב לחף מפשע וגם במהלך החקירה עומדות לזכותו זכויות. הזכות החשובה מכולן היא הזכות להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני החקירה. במידה והוא מחליט להשתמש בזכות זו החוקרים מחויבים לעכב את החקירה עד הגעת עורך הדין. כמו כן יש לו זכות לשמור על זכות השתיקה אם כי עליו להיות מודע שעשויות להיות לכך השלכות בעתיד. 

ייעוץ עו"ד פלילי לפני חקירה - כמה זה באמת עוזר?
כפי שציינו אחת הזכויות של נחקרים באזהרה היא התייעצות עם עו"ד. אנחנו מאמינים שהפגישה הזו עשויה להיות גורלית ביותר ולהשפיע על התוצאות הסופיות. ייעוץ לפני חקירה פלילית אצל עו"ד מקצועי עושה הבדל גדול ותורם משמעותית להתנהלות התיק. במהלך הייעוץ יבחן עורך הדין את החומרים הקיימים, יתדרך את החשוד לקראת מה שצפוי לו, וינחה אותו כיצד לנהוג על מנת למזער נזקים אפשריים. זוהי פגישה קריטית ביותר ובמידה וזימנו אתכם לחקירה באזהרה אל תוותרו על הזכות לפגוש עו"ד פלילי לפני תחילת החקירה!

צרו איתנו קשר