איך נמנעים מהעמדה לדין של קטין?

חקירות פליליות של קטינים הן נושא רגיש במיוחד שמטופל באופן ייחודי. חוקרי נוער הם אלו שחוקרים את הקטין והם עושים זאת באמצעות שיטות וטכניקות שונות מאלו שפועלים בהן חוקרי בגירים.

גם העמדה לדין של קטינים מתבצעת באופן שונה, היא לא נעשית באופן אוטומטי ויש להשיג לכך אישור מיוחד מקצין מבחן שמטפל בבני נוער. הטיפול הרגיש בחקירות קטינים ונוער מתקיים לאור העובדה שעתידם של הקטינים עוד לפניהם וכל העמדה לדין עלולה לפגוע בו באופן מהותי. העמדה לדין (גם אם בסופה הוכחה חפותו של החשוד), היא בעלת משמעויות רבות ויכולה ליצור כתם שולט על עברו ולפגוע בסיכויי שיקומו של הקטין. השאיפה היא למנוע העמדה לדין וישנם כלים משפטיים שמאפשרים לנסות לעשות זאת וכך ליצור עתיד טוב יותר לקטינים. עו"ד מור ברכה מסביר.

למה חשוב כל-כך להימנע מהעמדה לדין של קטינים?
העמדה לדין, כאמור, היא כתם בעייתי ביותר בעבר של אדם ויש לה משמעויות והשלכות רבות לגבי עתידו. כאשר מדובר על קטינים יש לכך משמעויות רבות אפילו יותר שכן עתידם גדול יותר ופגיעה בו בשלב כה מוקדם, עלולה להביא לתוצאות הרסניות. זה יפגע בסיכויו של הקטין להתגייס לצה"ל, להשתלב בשוק העבודה, להתחיל ללמוד, ליצור קשרים חברתיים ודברים נוספים שיכולים ליצור לו עתיד טוב יותר. מסיבה זו ישנה חשיבות רבה במיוחד לניסיונות למנוע העמדה לדין של קטינים ועל עורך הדין לעשות את כל המאמצים בעניין. במידה ויצליח לבטל את העמדה לדין יוכל להציג חלופות אחרות שיאפשרו לקטין להשתקם ולתכנן עתיד טוב יותר.

כך תגישו בקשה לשימוע לפני העמדה לדין
האפשרות הסבירה והמוכרת למנוע העמדה לדין היא באמצעות בקשת שימוע לקטינים. זכות השימוע עומדת למעשה לכל מי שקיבל הודעה לפני הגשת כתב אישום שלאחריו תבוא ההעמדה לדין. ישנו פרק זמן של 30 ימים שבו ניתן בקשה לשימוע מרגע קבלת ההודעה. בבקשה לשימוע ינסה הקטין באמצעות עורך דינו לשכנע את התביעה בנימוקים וטענות שונות לבטל את הגשת כתב האישום. בבקשה יוצגו טיעונים, ראיות, הסברים והוכחות שאמורים לשכנע בביטול ההעמדה לדין. ביכולתו של שימוע להביא לסגירת התיק הפלילי שזהו בעצם המצב האידיאלי לקטינים.

מה סיכויי ההצלחה של ביטול העמדה לדין לקטינים?
חשוד שלא הוכח כאשם נחשב לחף מפשע ולכן תמיד קיימים סיכויים לביטול העמדה לדין באמצעות שימוע. במקרה של קטינים שואף בית המשפט ליצור חלופות שיובילו לשיקום הקטין ויצליחו לשלב אותו בחזרה ובאופן תקין בחברה. מסיבה זו הסיכויים במקרה של תיקים פליליים נגד קטינים הם גדולים אפילו יותר, אך יש חשיבות גדולה לקבלת סיוע מקצוע מעו"ד פלילי בעל ניסיון בטיפול בקטינים. עו"ד מנוסה ומקצועי יוכל להפעיל טכניקות משפטיות כאלה ואחרות ולהשתמש בידע שצבר כדי לנסות לשכנע את בית המשפט להימנע מהעמדה לדין.