חוק הקנאביס - מה עכשיו? מה מותר? ומה אסור?

על מדיניות "אי הפללה" שמעתם? אם אתם חיים במדינת ישראל בשנים האחרונות קצת קשה לנו להאמין שלא שמעתם.

המדיניות, הידועה יותר בכינוי "חוק הקנאביס" היא יוזמה של השר גלעד ארדן ואפשר להגיד שהיא מבטאת מהפכה של ממש בכל מה שקשור לתחום הקנאביס בישראל. אבל מה היא בדיוק אומרת? עכשיו מותר לעשן בכל מקום או רק בבית שלנו? או אולי בכלל לא? מה הכמות שמותר לנו להחזיק מבלי שיפתח נגדנו תיק פלילי? מבולבלים? אתם לא היחידים. עו"ד פלילי מור ברכה עושה סדר.

מה אומר חוק הקנאביס?
חוק הקנאביס הוא חוק חדשני פרי יוזמתו של גלעד ארדן, השר לביטחון פנים. נכון להיום החוק אוסר על החזקת סמים קלים (קנאביס) בכל כמות ומי שנתפס צפוי לרישום ואישום פלילי. החוק למעשה מקל על מי שנתפס עם כמויות קטנות ובמקום רישום פלילי מטיל עליו קנס כספי. על פי החוק מי שייתפס בפעם הראשונה עם כמות קנאביס לשימוש עצמי צפוי לקנס של 1000 שקלים. מי שיתפס בפעם השנייה צפוי לקנס של 2000 ש"ח. בפעם השלישית יתכנו צעדים חריפים יותר (שלילת רישיון למשל) ובפעם הרביעית ייפתח הליך פלילי. שימו לב כי עישון והחזקת קנאביס עדיין נחשבים לעבירה פלילית, אך לא יגררו הליך פלילי. הרפורמה הזו משמעותית ביותר שכן עד עכשיו גם בפני אלו שנתפסו בפעם הראשונה נפתח הליך פלילי, על כל המשתמע מכך. רישום פלילי, בין אם הוביל למשפט פלילי ובין אם לא, עשוי לפגוע בפרנסה של אותו אדם, ביחסים עם קרוביו, בסיכויי קבלה לתפקידים שונים ובתחומים נוספים. לפיכך המדיניות והחוק החדשים נושאים עימם בשורה של ממש עבור מי שמשתמש בקנאביס לשימוש ביתי.

מקרים שבהם לא תופעל מדיניות "אי הפללה"
חשוב לשים לב שלמרות שמדובר בחדשות טובות ומרעישות, הן אינן נוגעות לכולם. חוק הקנאביס ומדיניות אי הפללה לא תקפים למי שמגדל קנאביס בביתו וגם לא למי שנתפס עם סם שנחשב קשה ונכלל תחת פקודת הסמים המסוכנים. גידול קנאביס יגרור הליך פלילי, כמו גם עבירות סחר בסמים והחזקת סמים קשים ומסוכנים. החוק מתייחס אך ורק למי שנתפס על כמות קנאביס המוגדרת ככמות לשימוש עצמי. כדאי לדעת שהחוק אינו תקף גם עבור חיילי צה"ל כאשר הם נתונים למדיניות של הצבא בעניין. בכל שאר המקרים יפעלו רשויות החוק בדיוק כמו שפעלו בעבר ויינקטו בהליכים פליליים שעשויים להיות בעלי השלכות מרחיקות לכת.

למרות שהצעת החוק אושרה, זה עדיין לא אמסטרדם פה
נכון להיום הצעת החוק אושרה ורפורמת הקנאביס של השר ארדן כבר נותנת את אותותיה. על אף שמדובר בבשורה טובה וחשובה עבור מי שצורך קנאביס לשימוש עצמי, חשוב להבין שאנחנו עדיין לא באמסטרדם. הכוונה היא שזה עדיין לא נחשב חוקי, לא נמכר בחנויות ובבתי קפה, ועדיין נחשב לעבירה פלילית לכל דבר ועניין. השינוי היחיד הוא בעונש שתקבלו שעשוי להסתכם בקנס כספי בלבד, במקום בהליך פלילי. מתנגדי החוק טוענים שהוא יגביר את השימוש בקנאביס ושיש לך סכנות רפואיות חמורות ביותר. מתנגדים נוספים (מפלגת "עלה ירוק" למשל) טוענים שהמדיניות החדשה לא באמת תצמצם את ההליכים הפליליים אלא רק תגרום לאכיפה מוגברת ולעשרות אלפי קנסות כספיים בשנה. כך או אחרת, בכל מקרה בו נתפסתם עם קנאביס מומלץ להתייעץ עם עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום הקנאביס. עו"ד מור ברכה זמין עבורכם לייעוץ משפטי ראשוני או ייצוג במידת הצורך.