פתח תפריט

פסילת ראיות - הלכת בן חיים משנה את חוקי המשחק

על אברהם בן חיים שמעתם? למרות שהמקרה שלו עשה רעידת אדמה של ממש בתחום המשפט.

הלכת בן חיים נידונה בבית המשפט העליון ונוגעת לתופעה של חיפושים משטרתיים בעוברי אורח ללא חשד סביר. מקרים מסוג זה יכולים לקרות לכל אחד ולכן כדאי מאוד להכיר את המקרה הייחודי הזה שהוביל בסופו של דבר לפסילת ראיות ולחידוד החוק. עו"ד פלילי מור ברכה מסביר מה בדיוק היה שם ואיך זה השפיע על מערכת החוק ועל האזרחים.

הלכת בן חיים - מה באמת קרה שם?
בשנת 2007 סיירו שני שוטרים באזור התחנה המרכזית בת"א והבחינו באברהם בן חיים, תושב נתניה בן 60. הם דרשו ממנו להזדהות וביקשו לחפש בכיסי מכנסיו. בן חיים הוציא את תכולת הכיסים שכללה, בנוסף למסמכים שונים, גם סכין חדה שלטענתו משמשת אותו לחתוך פירות בשל חוסר בשיניים. בן חיים, שהיה בעל עבר פלילי, עוכב לחקירה ולאחר מספר חודשים הואשם בהחזקת סכין שלא כחוק. לאחר דיון בבית משפט השלום הוא זוכה בטענה כי לא היה חשד סביר וכי החיפוש שנערך לו היה לא חוקי ולכן הראיה אינה קבילה. הפרקליטות מצידה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי, הוא התקבל והרשיע את בן חיים בהחזקת הסכין. לאחר 6 שנים, בשנת 2017, הוכרע הערעור שהגיש בן חיים באופן סופי על ידי בית המשפט העליון, הראיה נפסלה והוא זוכה. נקבע שלמרות שבן חיים שיתף פעולה עם החיפוש לא הובא לידיעתו שהוא יכול לסרב לו ולכן הוא בוצע באופן לא חוקי. ביהמ"ש דן במקרה תוך קביעת חוקים ברורים לחיפושים משטרתיים. המקרה של אברהם בן חיים נחשב לאבן דרך משמעותית בתחום החיפוש המשטרתי והוא שינה לחלוטין את חוקי המשחק.

מה צריך לבדוק לפני שמאשרים חיפוש משטרתי?
הלכת בן חיים, כאמור, קובעת את הכללים הברורים בחיפוש משטרתי ויתרה מזו היא קובעת כי כאשר לא עומדים בהם, ניתן לפסול את הראיות. במקרה שמגיעים אליכם שוטרים ומבקשים לערוך חיפוש קודם כל בקשו לראות צו חיפוש. כמובן שלשוטרים עומדת אפשרות לערוך חיפוש ללא צו שיפוטי, אך צריך שיהיה חשד סביר לביצוע החיפוש. בכל מקרה, וזה הדבר החשוב ביותר, עומדת לכם הזכות לסרב לחיפוש המשטרתי מבלי שהסירוב ישמש כנגדכם. על השוטרים ליידע אתכם שיש לכם זכות לסירוב ובמידה ולא יעשו זאת, החיפוש יכול להיחשב כלא חוקי והראיות שימצאו (במידה וימצאו) עשויות להיפסל.

פסילת ראיות כתוצאה מחיפוש לא חוקי
המקרה של אברהם בן חיים מראה שגם על רשויות החוק לעמוד בכללים הברורים וכי אי עמידה בהם עלולה לגרור השלכות כבדות ביותר. פסילת ראיות היא התוצאה החמורה של חיפוש לא חוקי ואפילו אם הראיות יכולות להעיד רבות, הן עלולות להיפסל. הלכת בן חיים מהווה אבן דרך בכל הנוגע לחיפוש על ידי המשטרה ובעיקר נורת אזהרה בולטת על כיצד מותר ואסור לנהוג במהלך חיפוש משטרתי. בכל מקרה בו אתם מרגישים שנעשה לכם עוול או שערכו לכם חיפוש משטרתי שלא כחוק ניתן להתייעץ עם עו"ד פלילי שיבחן את הדברים בעין מקצועית ויציע דרכי פעולה אפשריות. עו"ד פלילי מור ברכה, בעל ניסיון רב בתחום זה וזמין עבורכם.
צרו איתנו קשר