שחרור מנהלי ממאסר ("מנהלי כפול")

ישנם תנאים ברורים לשחרור מנהלי ולמרות שמדובר במשאלת לב עבור האסירים יש עם הצעד הזה בעייתיות רבה. עו"ד מור ברכה עם כל הפרטים.

הצפיפות בבתי הסוהר בארץ אינה דבר חדש אבל נדמה שבשנים האחרונות היא  מחמירה יותר יותר. לצד צעדים לשיפוץ והרחבת בתי סוהר ישנים או הקמת כאלה  חדשים, יש גם אפשרויות אחרות שעוסקות בשחרור אסירים במועד מוקדם יותר מזה שנקבע. הצעד הזה נועד כדי להתמודד עם הצפיפות הנוראית בטווח הקרוב ועד שיהיה פתרון שניתן ליישם באופן מיידי. אפשר להגיד שאותו שחרור מנהלי ממאסר, או בשפתו המוכרת "מנהלי כפול", הוא חלומו של כל אסיר אלא שלא כולם זוכים להגשים אותו.

מה זה שחרור מנהלי ממאסר ומה הכוונה במנהלי כפול?
לפני שמדברים על מנהלי כפול חשוב להכיר את פקודת בתי הסוהר שמסדירה למעשה את פעילות בתי הסוהר בישראל. הפקודה כוללת סעיפים שמתייחסים לשחרור אסירים כאשר ישנה צפיפות רבה ומספר האסירים בבתי הסוהר עולה על התקן שנקבע באותה פקודה. במקרה זה שירות בתי הסוהר יכול להנחות על שחרור מנהלי ממאסר, כאשר הכוונה היא לשחרור בעקבות צפיפות ובעיות מנהלה פנימיות הנוגעות לתקנים. אז מה זה מנהלי כפול בהקשר זה? ובכן, מדובר במעין סלנג או ביטוי של העם שבא לתאר הכפלה של השבועות שניתנים לקיצור המאסר לפני תום המועד.  כך למשל אם לאסיר ששפוט לחצי שנה עד שנה נקבעה יתרת מאסר של שלושה שבועות שניתן לקצרה, במקרים של שחרור מנהלי היתרה תוכפל ל-6 שבועות. אסירים ששפוטים לחמש שנות מאסר יוכלו לקבל קיצור של 24 שבועות במקום 12. ככל שמשך המאסר עולה, כך גם עולה היתרה המאפשרת שחרור.

מי זכאי למנהלי כפול?
חשוב להבין שמנהלי כפול ניתן רק במקרים של צפיפות מרבית בבתי הסוהר ורק כאשר כמות האסירים עולה על התקן שנקבע באותה השנה. רק אסירים שריצו לפחות מחצית מתקופת מאסרם יהיו זכאים לשחרור מנהלי ממאסר . בנוסף לכך הם צריכים להימצא מתאימים לשחרור לפני הזמן על-ידי וועדת שחרורים. שימו לב שישנה טבלה ברור לגבי היתרות שמאפשרות שחרור מנהלי וכי לא כל אסיר יוכל ליהנות מההטבה המיוחדת הזו. מתלבטים אם אתם עומדים בתנאים? רוצים לקדם את עניינכם? עו"ד מור ברכה מומחה בתחום של שחרור מנהלי ממאסר ויוכל לספק לכם את כל המידע הדרוש כמו גם לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם.

ההתנגדויות לשחרורים לא מאחרות להגיע
על אף שעבור האסירים מדובר בהטבה חד פעמית ומאוד מבוקשת, ישנן לא מעט בעיות עם כל הנושא של שחרור מנהלי ממאסר. המתנגדים לפעולה טוענים שהיא מסכנת את שלום הציבור כאשר ביום בהיר אחד משתחררים מאות אסירים שטרם ריצו את כל תקופת המאסר שנקבעה להם. הצעד הזה, למרות שהוא הכרחי ברוב המקרים, לא מתקבל באהדה רבה על-ידי הציבור שמביע כלפיו מחאה והתנגדויות רבות. המציאות בשטח מוכיחה שהשחרור המוקדם פעמים רבות  מתגלה כטעות גדולה ושהאסירים עדיין לא בשלים לחיי החופש. רבים מהם חוזרים לחיי הפשע ומתקשים להשתלב בחברה, דבר שיכול היה להימנע לו היו משתחררים במועדם.