פתח תפריט

שחרור מנהלי ממאסר ("מנהלי כפול")

ישנם תנאים ברורים לשחרור מנהלי ולמרות שמדובר במשאלת לב עבור האסירים יש עם הצעד הזה בעייתיות רבה. עו"ד מור ברכה עם כל הפרטים.

הצפיפות בבתי הסוהר בארץ אינה דבר חדש אבל נדמה שבשנים האחרונות היא מחמירה יותר יותר. לצד צעדים לשיפוץ והרחבת בתי סוהר ישנים או הקמת כאלה חדשים, יש גם אפשרויות אחרות שעוסקות בשחרור אסירים במועד מוקדם יותר מזה שנקבע. הצעד הזה נועד כדי להתמודד עם הצפיפות הנוראית בטווח הקרוב ועד שיהיה פתרון שניתן ליישם באופן מיידי. אפשר להגיד שאותו שחרור מנהלי ממאסר, או בשפתו המוכרת "מנהלי כפול", הוא חלומו של כל אסיר אלא שלא כולם זוכים להגשים אותו.

מה זה שחרור מנהלי ממאסר ומה הכוונה במנהלי כפול?
לפני שמדברים על מנהלי כפול חשוב להכיר את פקודת בתי הסוהר שמסדירה למעשה את פעילות בתי הסוהר בישראל. הפקודה כוללת סעיפים שמתייחסים לשחרור אסירים כאשר ישנה צפיפות רבה ומספר האסירים בבתי הסוהר עולה על התקן שנקבע באותה פקודה. במקרה זה שירות בתי הסוהר יכול להנחות על שחרור מנהלי ממאסר, כאשר הכוונה היא לשחרור בעקבות צפיפות ובעיות מנהלה פנימיות הנוגעות לתקנים. אז מה זה מנהלי כפול בהקשר זה? ובכן, מדובר במעין סלנג או ביטוי של העם שבא לתאר הכפלה של השבועות שניתנים לקיצור המאסר לפני תום המועד.  

מי זכאי למנהלי כפול?
חשוב להבין שמנהלי כפול ניתן רק במקרים של צפיפות מרבית בבתי הסוהר ורק כאשר כמות האסירים עולה על התקן שנקבע באותה השנה. רק אסירים שריצו לפחות מחצית מתקופת מאסרם יהיו זכאים לשחרור מנהלי ממאסר . בנוסף לכך הם צריכים להימצא מתאימים לשחרור לפני הזמן על-ידי וועדת שחרורים.
מתלבטים אם אתם עומדים בתנאים? רוצים לקדם את עניינכם? עו"ד מור ברכה מתמחה בתחום של שחרור מנהלי ממאסר ויוכל לספק לכם את כל המידע הדרוש כמו גם לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם.


צרו איתנו קשר