מה שלא חשבתם שיכול להיחשב כעבירת תקיפה

חוק העונשין נחקק במטרה לשמור על הסדר בחברה ולהגן על שלומם של האזרחים. מדובר בחוק מרובה סעיפים שמהווה למעשה את ליבו של המשפט הפלילי בארץ.

מאז שנת 1977 פועלים בארץ לפי הנוסח החדש והמשולב של חוק העונשין שמגדיר גם מה בדיוק נחשב לעבירות תקיפה. ברמה הבסיסית עבירות תקיפה מוגדרות כפגיעה של אדם באדם אחר בהסכמתו או שלא בהסכמתו. אז למרות שהדברים ברורים לכאורה, ישנן גם מעשים שאולי לא חשבתם עליהם אבל הם יכולים להיחשב כעבירות תקיפה פליליות. עו"ד מור ברכה, מומחה בתחום הפלילי, מציג כמה מהן:

דחיפת עובד ציבור
החוק רואה בחומרה רבה פגיעה בעובדי ציבור ומטיל על הנאשמים בכך עונשים שיכולים להגיע גם לתקופות מאסר ממושכות בפועל. גם העלבה של עובד ציבור נחשבת לעבירה פלילית מתוך ניסיון להגן על מי שפועל למען הציבור. אם יצא לכם לדחוף עובד ציבור (במהלך וויכוח או במהלך סיטואציה אחרת), זו יכולה להיחשב עבירת תקיפה לכל דבר ועניין. גם אם זו הייתה "רק מכה חלשה ולא משמעותית" זה כלל לא משנה. כל פגיעה בעובד ציבור (ללא שום קשר לעוצמתה), תיחשב לעבירת תקיפה. שימו לב!

הפעלת כוח כדי להפריד בין אנשים שמתעמתים
לא פעם אנשים מוצאים את עצמם באמצע סיטואציה של ריב אלים שאין לו שום קשר אליהם ולצורך הפסקתו הם משתמשים בכוח. לא הרבה יודעים אבל גם אם רק באתם לעזור ובדרך יצא שהפעלתם כוח כלפי מישהו אחר, אתם עשויים למצוא את עצמכם מואשמים בעבירת תקיפה. לפי החוק עבירת תקיפה מוגדרת כהפעלת כוח במתכוון או שלא במתכוון כך שהסיבה לכך ברורה. במידה והואשמתם בעבירת תקיפה מומלץ לפנות לעו"ד פלילי שיוכל להגן על האינטרסים שלכם ולייצג אתכם אל מול רשויות החוק.

מעשי תקיפה שבוצעו לכאורה בהסכמה
אם נחזור רגע לסעיף של עבירות תקיפה בחוק העונשין, נראה שכתוב שעבירת תקיפה מוגדרת ככזו גם אם היא בוצעה בהסכמה. מה זה אומר? שגם אם לכאורה אותו אדם הסכים לפגיעה (במהלך משחק נניח...), ניתן להאשים את הפוגע בעבירת תקיפה. כשמדובר על קטינים זה מקבל משמעות ברורה אפילו יותר וכל תקיפה שמופנית כלפי קטין (בין אם "בהסכמה" ובין אם לא) תיחשב לעבירת תקיפה. זה כך מתוך רצון וצורך להגן על קטינים שאינם יכולים להגן על עצמם ועלולים לא פעם לתת פרשנות שגויה למעשים ולכאורה להסכים לקיומם, גם אם הם פוגענים.