פתח תפריט

זכויות נפגעי עבירה

כשמתנהל הליך משפטי בגין עבירה פלילית הוא מתנהל נגד הנאשם. מי שנפגע ברוב המקרים אינו חלק מההליך הזה, פרט לחקירות וגביית עדויות. נוצר מצב לפיו הנפגעים האמיתיים נותרו מאחור ולא מקבלים מצד הרשויות את היחס המגיע להם.

בדיוק בגלל זה נחקק "חוק נפגעי עבירה" שנגדיר קודם כל מיהם נפגעי עבירה ושנית מהם הזכויות המגיעות להם. אפשר לומר שהחוק הזה עשה מעין צדק היסטורי בזה שהוא נתן מקום מעוגן בחוק לנפגעים האמיתיים. אתם נכללים בקטגוריה של נפגע עבירה? אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! עו"ד פלילי מור ברכה כאן לשירותכם.

מי מוגדר כנפגע עבירה?
על פי "חוק נפגעי עבירה" נפגע עבירה מוגדר כמי שנפגע באופן ישיר מהעבירה שבוצעה. אם העבירה הפלילית גרמה למותו של אדם, בן משפחתו יוכר כנפגע עבירה. אם העבירה גרמה לפציעה הרי שהאדם שנפצע יוכר כנפגע עבירה. החוק מתייחס לנפגעי עבירות שהן עבירות פליליות כאשר עבירות תעבורה לא נכללות בזה. יוצאי דופן הן עבירות תעבורה שכוללות גרימת מוות ברשלנות או הפקרה אחרי תאונה כמו למשל בתאונות "פגע וברח".

זכויות פיצויים המגיעים לנפגעי עבירה
הזכויות המעוגנות בחוק מתייחסות גם לזכויות כחלק מההליך המשפטי וגם לפיצויים כספיים. בין הזכויות המגיעות לנפגעי עבירה ניתן למנות: זכות לקבלת מידע, זכות להבעת עמדה במהלך ההליך המשפטי, זכות להגנה משפטית ועוד. הזכויות האלו לא היו קיימות בעבר, מה שגרם לנפגעי העבירה להידחק החוצה במהלך ההליך המשפטי. באמצעות החוק הזכויות שלהם מוסדרות והם נחשבים לצד בענין. החלק השני של החוק מתייחס אל פיצויים המגיעים לנפגעי עבירה כאשר לרוב מדובר בפיצויים כספיים. גובה הפיצוי הכספי תלוי בחומרה העבירה ובגורמים נוספים.

עו"ד לייצוג נפגעי עבירה
אם כל הזכויות מעוגנות בחוק מדוע כל זאת זקוקים נפגעי העבירה לייצוג עורך דין? ובכן, התשובה לכך מורכבת. אמנם הזכויות אכן קבועות בחוק אך יהיו מצבים בהם יש צורך בעו"ד כדי לוודא שהן מושגות במלואן, וכן כדי לוודא שקולם של נפגעי העבירה יישמע בקול רם במסגרת ההליך הפלילי. לכן מומלץ לפנות  לעו"ד פלילי עם ניסיון בייצוג נפגעי עבירה שיעמוד על האינטרסים שלהם וידאג שהם מקבלים את כל זכויותיהם. עו"ד פלילי מור ברכה הוא האדם הנכון. צרו קשר
צרו איתנו קשר